Leczenie onkologiczne raka piersi niesie za sobą wiele następstw nie tylko fizycznych, ale też psychicznych. Ważnym etapem w całym procesie leczenia jest fizjoterapia. Powikłaniami zabiegu operacyjnego mogą być: obrzęk limfatyczny, ból, zaburzenia oddychania, ograniczenie ruchomości tkanek, nieprawidłowy zakres ruchów w stawie ramiennym po operowanej stronie, wadliwa postawa ciała, zaburzenia emocjonalne. Celem fizjoterapii jest poprawa stanu Pacjentki, tak aby mogła wrócić, na tyle na ile jest to możliwe, do funkcjonowania sprzed zabiegu.
Już na Oddziale Chirurgii Piersi, przed zabiegiem, prowadzona jest wczesna rehabilitacja. Pacjentka dowiaduje się, jakie działania powinna podjąć, aby chronić kończynę górną przed szkodliwymi czynnikami i przeciążeniami. Poznaje podstawowe zasady i techniki wykonywania ćwiczeń. Po wyjściu ze szpitala kierowana jest przez chirurga onkologa do Gabinetu Fizjoterapii BCU. Podczas pierwszej wizyty informujemy ją, jakie może wykonywać czynności dnia codziennego, przeprowadzamy instruktaż ćwiczeń, uczymy automasażu. Ilość i częstotliwość kolejnych wizyt ustalamy indywidualnie, w zależności od stanu Pacjentki. W tym czasie staramy się ograniczać powikłania wymienione we wstępie przez manualną pracę z otaczającymi tkankami, techniki drenażowe, ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia ukierunkowane na poprawę zakresu ruchu i kinesiotaping.
W swojej pracy wykorzystujemy wiele metod fizjoterapeutycznych. Nieustannie podnosimy swoje kwalifikacje uczestnicząc w specjalistycznych kursach z zakresu fizjoterapii.
Aby ułatwić proces leczenia, edukacją obejmowana jest również rodzina Pacjentki. Zapewnia ona wsparcie emocjonalne i mobilizuje Pacjentkę do działania. Podczas wizyt w Gabinecie Fizjoterapii BCU pokazujemy bliskim sposób wykonywania ćwiczeń oraz prostych zabiegów manualnych u chorej.
Po uzyskaniu wyniku z badania histopatologicznego dalsza rehabilitacja prowadzona jest w Zakładzie Rehabilitacji Białostockiego Centrum Onkologii.
autor: mgr Monika Raczkowska, mgr Piotr Bezubik