I Ogólnopolska Konferencja „Krajowa Sieć Onkologiczna – wyzwania dla szpitali, a korzyści dla pacjentów czyli dlaczego warto tworzyć unity narządowe” w Warszawie poświęcona przyszłości polskiej onkologii, która odbyła się 4–5 kwietnia 2025 roku okazała się ważnym punktem na mapie systemowych zmian w opiece onkologicznej. Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli administracji publicznej, ekspertów klinicznych, menedżerów, psychologów, pielęgniarek i specjalistów IT, stając się przestrzenią wymiany wiedzy, doświadczeń i dobrych praktyk.
Konferencja była inicjatywą trzech ośrodków:
Białostockiego Centrum Onkologii,
Narodowego Instytutu Onkologii
Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.
Członkowie zespołu BCO prezentowali nie tylko dobre praktyki wypracowane w ramach swoich unitów, ale także aktywnie współtworzyli merytoryczną treść całej konferencji:
Dr n. o zdr. Magdalena Joanna Borkowska Dyrektor BCO uczestniczyła w trzech debatach konferencyjnych: „Jakość nowego modelu opieki onkologicznej – kluczowe elementy i korzyści”, „Krajowa Sieć Onkologiczna - Jak skutecznie koordynować współpracę między ośrodkami, by maksymalizować korzyści dla pacjentów?” oraz „Jak skutecznie zarządzać ścieżką pacjenta w onkologii? Narzędzia, modele i rozwiązania organizacyjne”. W swoich wystąpieniach dzieliła się doświadczeniem BCO w zakresie wdrażania innowacyjnych rozwiązań organizacyjnych i technologicznych w opiece onkologicznej.
Podczas prezentacji poszczególnych unitów narządowych prelegenci z zespołu BCO:
Dr n. med. Beata Maćkowiak – Matejczyk, koordynator merytoryczny GCU,
Dr n. med. Bogumiła Czartoryska – Arłukowicz, koordynator merytoryczny BCU oraz dr n. o zdr. Elżbieta Potentas p. o. Zastępcy Dyrektora ds. Koordynacji Onkologicznej,
Lek. med. Agnieszka Wojskowicz – koordynator merytoryczny VCDU
Inż. Rafał Sawicki – koordynator organizacyjny VCDU, zaprezentowali jak działa koordynacja opieki w praktyce i jakie efekty przynosi dla pacjentów w nadzorujących przez siebie unitach.
Drugi dzień konferencji miał praktyczny charakter – odbyło się osiem modułów tematycznych, skierowanych do różnych grup uczestników. Każdy z bloków był prowadzony przez ekspertów z ośrodków zaangażowanych w tworzenie Krajowej Sieci Onkologicznej.
Specjaliści z BCO brali udział w sesjach poświęconych m.in. rozliczaniu świadczeń onkologicznych, wykorzystaniu sztucznej inteligencji, nowoczesnym standardom opieki pielęgniarskiej, koordynacji leczenia, rehabilitacji, dietetyki oraz wsparciu psychologicznemu. W swoich wystąpieniach dzielili się doświadczeniami oraz prezentowali praktyczne aspekty organizacji skoordynowanej opieki nad pacjentem i nadali ton poszczególnym modułom tematycznym:
Rozliczenia: mgr Katarzyna Ceckowska – Kluczyk
Opieka pielęgniarska: mgr Joanna Gardocka
Rehabilitacja: mgr Piotr Bezubik
Wsparcie psychologiczne: mgr Małgorzata Rymarska
AI: mgr Łukasz Nowik
Koordynacja onkologiczna: dr n. o zdr. Elżbieta Potentas
Działania wspierające opiekę skoordynowaną (Rola dietetyki w terapii onkologicznej): mgr Małgorzata Kozłowska
Inwestycje w KPO w onkologii: dr n. o zdr. Magdalena Joanna Borkowska.
Udział naszych ekspertów w sesjach oraz modułach tematycznych podkreśla nie tylko ich kompetencje i zaangażowanie w rozwój systemu opieki onkologicznej, ale również rolę Białostockiego Centrum Onkologii jako jednego z liderów wdrażania nowoczesnych, kompleksowych modeli leczenia w Polsce.
I Ogólnopolska Konferencja „Krajowa Sieć Onkologiczna – wyzwania dla szpitali, a korzyści dla pacjentów czyli dlaczego warto tworzyć unity narządowe” pokazała, że zmiana w polskiej onkologii jest już nie tylko postulatem. To realny proces, który dzięki skoordynowanej i nowoczesnej wizji staje się rzeczywistością. Podczas wydarzenia zapowiedziano kontynuację współpracy i utworzenie stałej platformy kooperacji między ośrodkami realizującymi Krajową Sieć Onkologiczną, a to mocny impuls do dalszego działania.
