W dniach  16-18 listopada 2023 roku w Olsztynie odbyła się 15 edycja Warmińsko – Mazurskich Warsztatów Onkologicznych. Coroczne warsztaty organizowane są dla lekarzy onkologów, osób specjalizujących się w onkologii klinicznej i radioterapii.

Podczas warsztatów dr n. med. Bogumiła Czartoryska – Arłukowicz przedstawiła swoją perspektywę na temat „ Miejsce i różnicowanie Inhibitorów CDK4/6 w leczeniu ABC HR+/HER2”

Pani Doktor serdecznie gratulujemy.

 

Dr Przemysław Krepski z Zakładu Diagnostyki Obrazowej w Białostockim Centrum Onkologii od 16 października do 10 listopada 2023 roku uczestniczył w miesięcznym stażu w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.
Pod opieką dr hab. n. med. Elżbiety Łuczyńska prof. UJ oraz dr n. med. Wojciecha Rudnickiego z Pracowni Diagnostyki Obrazowej Piersi oraz prof. dr hab. n. med. Tadeusz Popiela z Zakładu Diagnostyki Obrazowej przeszedł szkolenie w zakresie zaawansowanych metod diagnostyki schorzeń gruczołu piersiowego - rezonansu magnetyczny, mammografia spektralna ze wzmocnieniem kontrastowym oraz biopsje pod kontrolą tych technik.
 

 • IMG-20231113-WA0001
 • IMG-20231113-WA0002
 • IMG-20231113-WA0003
 • IMG-20231113-WA0004

 

Procedura certyfikacji przez Europejskie Towarzystwo Specjalistów ds. Raka Piersi EUSOMA trwała 3 lata i wymagała od naszego Ośrodka spełniania precyzyjnych kryteriów, które służą poprawie jakości leczenia pacjentek z rakiem piersi oraz ich przeżywalności. Proces wdrożenia systemu zarządzania jakością obejmował przede wszystkim wypracowanie „ścieżki pacjenta” czyli poszczególnych etapów diagnostyki, leczenia i monitorowania po jego zakończeniu tak aby cały proce przebiegał sprawnie, ale także żeby zapewniał odpowiedni standard  spełniający wymogi europejskie. Mogło się to odbyć dzięki zaangażowaniu całego zespołu BCU począwszy od koordynatorów nadzorujących i organizujących przebieg procesu, poprzez wysoko wykształconą kadrę medyczną i niemedyczną, a także co nie mniej ważne Dyrekcję Szpitala.

Dziękujemy całemu Zespołowi BCU, to dzięki Wam osiągnęliśmy zamierzony cel w postaci Certyfikatu. 

{youtube}https://www.youtube.com/watch?v=SzPzA7m4el8{/youtube}

%20" rel="author"> 

 

 

 

 

 

Serdeczne gratulacje uzyskania tytułu doktora nauk medycznych specjalisty onkologii klinicznej i Koordynatora Pododdziału Chemioterapii Dziennej dr Kingi Hermanowicz – Szamatowicz.
Obrona pracy doktorskiej to niezwykłe osiągnięcie. Życzymy sukcesów w dalszej karierze naukowej.

Miło nam poinformować iż 1-2 grudnia 2023 roku odbędzie się II OGÓLNOPOLSKIE FORUM OŚRODKÓW DIAGNOSTYKI I LECZENIA RAKA PIERSI BREAST CANCER UNIT. Tematem przewodnim tegorocznej Konferencji będzie "Eskalacja i deeskalacja leczenia wczesnego raka piersi".

W tym roku zapraszamy również na warsztaty radioterapeutyczne prowadzone przez wybitnego europejskiego specjalistę w dziedzinie radioterapii prof. Philpa Poortmansa z Belgii.

Jesteśmy dumni, że wraz z certyfikowanym przez Europejskie Towarzystwo ds. leczenia raka piersi EUSOMA Centrum Leczenia Chorób Piersi - Breast Cancer Unit w Białostockim Centrum Onkologii jesteśmy organizatorami tego niezwykłego przedsięwzięcia.

Do udziału w Forum zapraszamy lekarzy #BCU z całej Polski.

Więcej informacji na temat FORUM na www.forumonkologii.pl

 

III Ogólnopolska Konferencja dla kobiet w trakcie leczenia i po leczeniu raka piersi „Chcę być świadoma i wiedzieć więcej” za nami. Jednak emocje pozostaną z nami na jeszcze długo.
Zainteresowanie było ogromne i przeszło nasze najśmielsze oczekiwania . W Konferencji skierowanej do pacjentek wzięło udział ponad 300 pacjentek i to właśnie nasze pacjentki decydowały i wskazały tematy prelekcji jakie będą przekazane podczas wydarzenia.
Program był bardzo bogaty, rozpoczęty wykładami medycznymi przez lekarzy specjalistów Białostockie Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Białymstoku oraz zaproszonych gości i prelegentów.
Gościem specjalnym wydarzenia była Joanna Górska, dziennikarka radiowa i telewizyjna. Amazonka w remisji raka piersi aktywnie działa na rzecz profilaktyki. Współautorka książek „Dziad. On silny, my silniejsi. O naszej walce z rakiem.” oraz „Przeżyć raka. I co dalej
Serdecznie dziękujemy Joannie Kryńskiej, dziennikarce TVN24 , która poprowadziła Konferencję.
 
Dr Bogumiła Czartoryska – Arłukowicz i pacjentka BCO Agnieszka Garczyńska – Piechowicz wzięły udział w metamorfozie przeprowadzonej przez Elwirę Horosz projektantkę i stylistkę.
Charyzma i magnetyczna osobowość Pani Elwiry, a także wdzięk i czar bohaterek metamorfozy sprawiły, że ten punkt programu Konferencji na długo zapadnie wszystkim obecnym w pamięci. Oczywiście metamorfozy były wyjątkowo udane, co potwierdzał zdobyły aplauz zgromadzonych Pań.
 
Konferencji towarzyszyła Wystawa Fotografii „Pozytywki w obiektywie Ewy Woronieckiej TU i TERAZ w drodze po zdrowie”
Podczas Konferencji Centrum Chorób Piersi BCU w Białostockim Centrum Onkologii otrzymało Pozytywkę, to wyróżnienie za wyjątkową troskę w poprawianiu jakości życia i niezwykłe wsparcie, które daje nadzieję na wyzdrowienie dla kobiet z rakiem piersi od @Stowarzyszenia Pozytywka.
Pacjentki po raku piersi i w trakcie leczenia potrzebują czynnej dyskusji w zakresie leczenia raka piersi, chcą być świadome i wiedzieć więcej na temat możliwości jakie daje medycyna.
Spotkanie w swoim gronie, wymiana doświadczeń i wspólne rozmowy pozytywnie wpływają na proces leczenia i powodują, że choroba schodzi na dalszy plan, a liczy się TU i TERAZ.
 
Serdeczności i uśmiechów nie było końca, zresztą sami zobaczcie w Fotorelacji cz I.
 
 • BCO_0012
 • BCO_0110
 • BCO_0119
 • BCO_0131
 • BCO_0153
 • BCO_0175
 • BCO_0253
 • BCO_0263
 • BCO_0368
 • BCO_0377
 • BCO_0439
 • BCO_0454

 

Dr n. med. Karol Rogowski i dr Piotr Stępniewski po intensywnym trzydniowym szkoleniu z Dr Daniel Maliszewski - Chirurgia Piersi w Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im J. Korczaka w Słupsku .
 
Szkolenie obejmowało pełen zakres nowoczesnej chirurgii gruczołu piersiowego:
 
▶️4 BCT w tym płat LICAP i LTAP, BCT redukcyjny
▶️IBR obustronny u pacjentki z BRCA1
▶️Limfadenektomia pachowa z profilaktycznymi zespoleniami (LVA)
▶️2 ICG celem kwalifikacji do chirurgii obrzęku chłonnego
▶️Augmentacja piersi (powiększenie)
▶️Zabieg hybrydowy u pacjentki w wrodzoną asymetrią piersi
▶️Symetryzacja -redukcja drugiej piersi u pacjentki po BCT redukcyjnym
▶️2 redukcje piersi na szypule górno-przyśrodkowej.
 
Współpraca pozwala być bardziej skutecznym.
 
 • IMG-20231016-WA0003
 • IMG-20231016-WA0004
 • IMG-20231016-WA0005
 • IMG-20231016-WA0007

 

"...ryzyko zachorowania na raka jest wysokie, naprawdę można dać sobie szansę. Zdiagnozować chorobę we wczesnym stadium, wtedy jest szansa na całkowite wyleczenie. Kobieta po zakończeniu terapii może normalnie funkcjonować w rodzinie, w pracy, w zasadzie bez większych uszczerbków na zdrowiu. Co więcej – obserwuję u moich pacjentek, że po zachorowaniu na raka piersi zmieniają styl życia, zaczynają dbać o siebie, bardziej myśleć o sobie, o swoich potrzebach, o ruchu, o diecie, dba o swój wygląd. To bardzo budujące, że nasze leczenie nie tylko daje zdrowie czy życie, ale w wielu przypadkach zmienia to życie na lepsze..."- przekonuje w wywiadzie dla Zwierciadło dr n. med. Bogumiła Czartoryska-Arłukowicz.
👇👇👇
 
 

15 października przypada Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi🎗

Każdego roku na świecie ponad półtora miliona kobiet dowiaduje się, że ma raka piersi.
Każdego dnia ponad 50 Polek słyszy, że ma tę chorobę. Tylko badania profilaktyczne mogą uratować życie, a wczesna diagnostyka gwarantuje całkowite wyleczenie.

Badaj się i zadbaj o swoje zdrowie.Z ogromną radością i dumą informujemy, że Europejskie Towarzystwo Specjalistów ds. Raka Piersi EUSOMA przyznało naszemu Centrum Diagnostyki i Leczenia chorób Piersi BCU europejski znak certyfikacji. Certyfikat ten, jest najbardziej wymagającym na poziomie europejskim, potwierdza uznanie opieki i leczenia raka piersi w naszym Ośrodku jako zgodne z wytycznymi EUSOMA.

Komisja Europejska i międzynarodowe organizacje zajmujące się leczeniem raka piersi kładą nacisk na to, że poprawa jakości i organizacji leczenia raka piersi w specjalistycznych ośrodkach może mieć wpływ na poprawę wyników leczenia tego nowotworu.

Każdego roku, nasz Ośrodek diagnozuje i  leczy około 700 nowych pacjentek z rakiem piersi z całego regionu i zapewnia im długoterminową obserwację. To doświadczenie, połączone z chęcią zapewnienia najwyższej jakości udzielanych świadczeń oraz kompleksowej opieki (poprzez wszystkie dostępne techniki medyczno - chirurgiczne oraz opiekę wspomagającą), dało przywilej bycia pierwszym polskim ośrodkiem (i jak dotąd jedynym), które uzyskało ten prestiżowy Certyfikat.

Procedura certyfikacji trwała 3 lata i wymagała od naszego Ośrodka spełniania precyzyjnych kryteriów, które służą poprawie jakości leczenia pacjentek z rakiem piersi oraz ich przeżywalności. Proces wdrożenia systemu zarządzania jakością obejmował przede wszystkim wypracowanie „ścieżki pacjenta” czyli poszczególnych etapów diagnostyki, leczenia i monitorowania po jego zakończeniu tak aby cały proce przebiegał sprawnie, ale także żeby zapewniał odpowiedni standard  spełniający wymogi europejskie. Mogło się to odbyć dzięki zaangażowaniu całego zespołu BCU począwszy od koordynatorów nadzorujących i organizujących przebieg procesu, poprzez wysoko wykształconą kadrę medyczną i niemedyczną, a także co nie mniej ważne Dyrekcję Szpitala.

Ostatni etap to przystąpienie Ośrodka do audytu certyfikacyjnego przez niezależną jednostkę certyfikacyjną, który odbył się w kwietniu tego roku. Program certyfikacji ośrodków BCU jest zgodny ze standardowymi wytycznymi EUSOMA dotyczącymi „Wymagań specjalistycznego Centrum Piersi". Certyfikacja ta pozwala  na rozpowszechnianie  funkcjonowania  centrów piersi zgodnie z wymogami EUSOMA i jakością opieki zgodnie z międzynarodowymi przepisami dotyczącymi certyfikacji ISO/IEC 17065 akredytowany przez ACCREDIA w ramach Umowy Wielostronnej. Wszystkie certyfikaty wydane w ramach akredytacji ACCREDIA są uznawane i akceptowane na całym świecie.

Lista certyfikowanych Ośrodków Leczenia Raka Piersi na świecie, a wśród nich nasz Ośrodek: https://www.breastcentrescertification.com/breastcentrescert.php

Z poważaniem

dr n. med. Bogumiła Czartoryska - Arłukowicz

We use cookies

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.