- By: K.O.
- In: News
- Odsłony: 1
- By: K.O.
- In: News
- Odsłony: 22

- By: K.O.
- In: News
- Odsłony: 37

- By: K.O.
- In: News
- Odsłony: 59
Doktor Paweł Malinowski członek naszego zespołu Breast Cancer Unit w dniach 12-14 kwietnia 2023 roku uczestniczył w warsztatach z zakresu chirurgii dróg chłonnych w Szpitalu Wojewódzkim w Słupsku. Wydarzenie to zostało zorganizowane przez dr Daniela Maliszewskiego, a gościem specjalnym był dr Takumi Yamamoto z Tokio. Operowani podczas tych warsztatów pacjenci zmagali się z obrzękiem chłonnym, który był następstwem leczenia onkologicznego.
Wszkoleniu uczestniczyli specjaliści chirurgii onkologicznej z wielu ośrodkóww Polsce. Leczenie chirurgiczne obok właściwej rehabilitacji stanowi jedną z opcji leczenia chorych z obrzękiem chłonnym. Mamy nadzieje, że takie wieloośrodkowe warsztaty zwiększą dostępność leczenia obrzęku limfatycznego u pacjentów w Polsce.
- By: K.O.
- In: News
- Odsłony: 27
20 kwietnia 2023 roku już po raz czwarty odbyła się konferencja naszego ośrodka „PierWsi w walce z nowotworem piersi w województwie podlaskim - terapia spersonalizowana u kobiet z rakiem piersi”
Tym razem wspólnie pochyliliśmy się nad doniesieniami z St. Gallen Conference 2023, gdzie międzynarodowi eksperci debatowali w sprawie standardów wczesnej opieki nad rakiem piersi, ustanawiającej wytyczne dotyczące leczenia pacjentów na całym świecie.
Dr n. med. Bogumiła Czartoryska-Arłukowicz, lek. Karolina Winsko-Szczęsnowicz , dr n. med. Leszek Kozłowski oraz lek. Ewa Rożkowska, którzy uczestniczyli w Konferencji w Wiedniu przedstawili nam najnowsze zalecenia i wyniki badań z dwóch ostatnich lat zaprezentowane podczas sympozjum.
Wyniki badań scharakteryzowane w St. Gallen niosą za sobą nadzieją na poprawę wyników leczenia raka piersi.
- By: K.O.
- In: News
- Odsłony: 54
Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych składamy Państwu moc serdecznych, pachnących wiosną życzeń
- By: K.O.
- In: News
- Odsłony: 56


- By: K.O.
- In: News
- Odsłony: 48
Lekarz patomorfolog przez większość swojego czasu pracuje w warunkach laboratoryjnych, dlatego jego rola często jest pacjentowi nieznana.
W trakcie procesu diagnostyczno-leczniczego pacjentki z podejrzeniem raka piersi, lekarz patomorfolog odpowiada za postawienie rozpoznania histopatologicznego (w oparciu o materiał pobrany w trakcie biopsji gruboigłowej lub mammotomicznej).
W takim rozpoznaniu znajdują się informacje nie tylko o tym, czy mamy do czynienia z rakiem piersi, ale również o stopniu jego zróżnicowania, czy ekspresji czynników predykcyjnych, których obecność warunkuje rodzaj zastosowanego leczenia i określa prawdopodobieństwo odpowiedzi na nie. Ta analiza, w połączeniu z obrazem klinicznym pacjentki wpływa również na decyzję o kolejności wdrażania konkretnych terapii (np. o zastosowaniu chemioterapii przedoperacyjnej).
Kolejny raz patomorfolog analizuje sytuację pacjentki oceniając materiał po zabiegu operacyjnym. W rozpoznaniu histopatologicznym z takiego materiału znajdują się informacje o rozległości zajęcia piersi przez nowotwór, ewentualnym zajęciu węzłów chłonnych, a jeśli pacjentka miała wdrożoną terapię przedoperacyjną, to także ocena odpowiedzi na zastosowane leczenie.
Poznajcie naszych lekarzy z Zakładu Patomorfologii:
Kierownik Zakładu Patomorfologii: dr hab. med. Luiza Kańczuga-Koda, specjalista patomorfolog
dr hab. med. Mariusz Koda, specjalista patomorfolog
dr hab. med. Waldemar Famulski, specjalista patomorfolog
lek. Karolina Lomperta – rezydent